• 0216 766 54 79

Gümrük Marka Kaydı

Gümrük Marka Kaydı

Bir firmanın kimliğini yansıtan marka kavramı, üretici firmanın kendini ifade ettiği tüm simgelerin (logo, isim vb.) toplamı olarak ele alınmaktadır. Bir markanın korunması için Türkiye Cumhuriyeti hukuku belirli kanunlarla bu durumu kontrol altına almıştır.

 

Bir marka tescil edildikten sonra gümrük marka kaydı yapmak amacıyla çeşitli yollar kullanılabilir. Bunlardan en önemlisi ve en çok kullanılanı ise Madrid protokolü olarak kabul edilmektedir. Madrid protokolündeki amaç teker teker farklı ülkelere başvuru yapmak ve vakit kaybetmek yerine tek elden çokça ülkeyi kapsayacak şekilde başvuru yapılabilme imkânıdır.

 

Gümrük marka başvurusu gerekli şartlar yerine getirilip yapıldıktan sonra gümrük marka kaydı yapılmış firmalar kendilerini yasal problemlerden uzaklaştırmış ve doğacak olumsuz sonuçları da engellemiş olacaktır. Gümrük marka kaydı olmayan firmalar oldukça caydırıcı ve yüksek kabul edilecek cezalarla karşılaşabilecekleri için gümrük marka kaydı ticaret sistemi içerisinde oldukça gerekli ve kesinlikle sistem için vazgeçilmezlerden biri olarak kabul edilmektedir.

 

Gümrük marka kaydı süreçleri ile ilgili detaylı bilgi almak için deneyimli kadromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

Telefon
WhatsApp