• 0216 766 54 79

Marka Hizmetleri

Marka Hizmetleri

Marka kavramı logo, isim ve karakteristik bir renk paleti çağrıştırsa da kesinlikle bunlardan fazlasıdır. Marka, sizin ve şirketinizin kim olduğunu ve kimliğini yansıtma ve kabul ettirme becerisidir.

 

Marka, işletmenizin mal ve hizmetlerini diğer işletmelerin mal ve hizmetlerinden ayıran işaretlere marka denir. Bu işaretler kişi adları, isimler, sözcükler, herhangi bir anlamı olmayan yan yana getirilmiş harfler, rakamlar veya harf rakam kombinasyonları olabilir. Bir marka sadece tescil edildiği ülke sınırları içerisinde korunmakta olup tescil süreçleri de tescil alınmak istenen ülkeye göre değişiklik göstermektedir.

 

Marka tescil işlemleri konusunda hizmetlerimizden yararlanmak ve bilgi almak için deneyimli kadromuz ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Marka Ön Araştırma İşlemi

 

Marka ön araştırma işlemi temel olarak kurulması ve tescil edilmesi istenen markanın tescil edilebilirliği konusunda araştırılmasını ifade etmektedir. Markanın sorgulanması işlemi danışmanlık veren kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilir. BSE Global Patent olarak tescil edilebilir marka isimleri ile marka tescil belgelerinin alınmasını ve sonrasında projelerine yatırım yapmalarını önermekteyiz.

 

Yurtiçi Marka Tescil Başvurusu

 

Marka ön araştırma işlemi tüm şartları ile ele alınıp başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra, marka için yurt içi marka tescil başvurusu yapılmalıdır. Marka tescili için çok önemli ve dikkat edilmesi gereken konulardan birisi markanızın Türk Patent Enstitüsü’nce tescil edilmiş olmasıdır. Markanız Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmedikçe çeşitli kamu kurumları tarafından tescil edilmiş olsa bile (ticaret odası, vergi dairesi vb.) size ait olarak kabul edilmezler ve markanız tam olarak korunamaz. Bu yüzden markanızın Türk Patent Enstitüsü tarafından tescil edilmesi, Türkiye içinde tamamen korunmasını sağlayan en önemli işlemdir.

 

Uluslararası Marka Tescil Başvurusu

 

Markanız için ön araştırma işlemi uzman kadromuz tarafından gerçekleştirilip tamamlandıktan ve yurtiçi marka tescil başvurusu yapıldıktan sonra markanız için Türkiye içinde korunduğu şartlarda yurtdışında da korunması amacıyla uluslararası marka tescil başvurusu gerçekleştirilmelidir. Uluslararası marka tescil başvurusundaki temel amaç markanın ülke içerisinde korunduğu şartlarda uluslararası platformda da aynı şekilde korunmasıdır. Firma, yurtdışında herhangi bir hizmet veya ilişki hedefliyorsa kesinlikle uluslararası marka tescilini yapmak zorundadır. Yurtdışı ile iş ilişkisinde bulunan ve markasını uluslararası tescil ettirme işlemini gerçekleştirmemiş firmalar, çeşitli gümrük veya ceza sorunları ile muhatap olmak durumunda kalmaktadırlar.

 

Yurtdışı marka tescil sistemleri aşağıdaki gibidir:

  • Madrid Protokolü Wipo ile Başvuru
  • Avrupa Topluluk Marka Başvurusu
  • Avrasya Bölgesel Marka Başvurusu
  • Afrika Ülkeleri Birliği Marka Başvurusu (Oapi)
  • Arap Birliği Marka Tescili

 

Yurtiçi Marka Takip

 

Yurtiçi marka takibi, markanız ile ilgili olarak yapılması gereken temel süreçlerden bir diğeridir. Tescilli markanın benzer veya aynı olan başvurularının tescilini engellemek için kullanılan bir yöntemdir. BSE Global Patent olarak marka başvuruları, takibi ve sonuçlandırılması, uzman ve eğitimli kadromuz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Telefon
WhatsApp